atı tamirinin doğuşu, insanoğlunun diktiği ilk yapının üzerine çatı koymasıyla başlamıştır. Çatı geçmiş tarihlerde görülen ilk yapılardan itibaren kullanılan ve yapıların en üst kısmına yerleştirilen kısımlardır. Genellikle üçgen şekilde yapılır bunun amacı, çatıya yağmur, kar, dolu vb. şeylerin yağması durumunda kayıp düşmesini sağlamaktır. Düz bir zemin şeklinde yapılmış olsaydı bu çatılar, üzerinde kar çok daha rahat birikebilirdi ya da yağmur yağması sonucu su birikintileri oluşabilirdi. Bu yüzden tavan akmasına sebep verilirdi. Elbette ki tarihte ilk çatılar düz olarak yapılmıştır. Ancak yıllar içerisinde insanoğlu kendine en faydalı olacak olan sistemi kurmuş, çatılar şuanki hallerini almıştır. Teknolojik gelişmelerle daha da gelişme göstereceğini bekliyoruz. Ancak ne kadarını görebiliriz bilinmez.

Çatı Tamirinin Gelişimi

Çatı tamiri, ilk çağlardan itibaren kullanılan çatıların, deformasyonu nedeniyle artık ihtiyaç haline gelmiştir. Binanın en dış katmanı olan ve binayı zararlı olabilecek her türlü etmenden koruyan çatılar, yapıldıktan sonra mutlaka bakım ve düzenleme isterler. Zira bu bakım ve düzenlemelerin yapılmaması durumunda çatı akması problemleri ve bir çok problem yaşanabilir. Çatı tamiri öyle bir kere yaptıralım ömür boyu kullanalım diyebileceğiniz birşey değildir. Kaç kere yaptıracağız? dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak çatı hassas bir konudur. İhmal edilmeye gelmez, ihmali durumunda ciddi zararlar edebilirsiniz bizden uyarması…

Çatının Tasarruf Etkisi

Kötü yalıtımı yapılmış bir çatının ısı kaybı, aynı evin ısı giderine etkisi %30’dur. Eğer ki %30 daha az fatura ödemek istiyorsanız çatınızı kontrol ettirmenizde fayda vardır. Aksi takdirde çatı tamiri yaptı Sadece tasarruf olarak da değil, daha fazla ısınma gideri, çevreye vereceğiniz zararları da düşünün. Bununla birlikte soğuk bir evde konfor kaybınız olamasını ister misiniz? Tasarruf tepeden başlar önce çatınızı onarın ardından evinize gerekli yalıtım önlemlerini alın ve kışı sıcacık geçirin.