Gizli Dere İzolasyonu

Çatılar bilindiği gibi binaların en önemli yapılarından biridir. Çatı, daireleri ve evlerin üst kısmında bulunarak tüm binayı; yağmur, kar, rüzgar gibi hava şartlarının yanısıra kış aylarında soğuktan, yazın sıcaktan korumaktadır. Aynı zamanda görsel olarak da binalara derinlik ve zenginlik katmaktadır. Çatının en büyük amacı binayı yukarıdan olumsuzluklara karşı korumanın yanında, binanın etkileyici olarak güzelliğini ortaya koyar. Tabiki bi durum mimari açıdan binaya en yakışır şekilde dizayn edilmiş ve sorunları olmayan, tadilata ihtiyaç duymayan çatılar için geçerlidir. Biz de mevcut çatılarınızın hasarlanması durumunda çatı tamiri yaparak, çatılarınızın ilk günkü kadar şık ve sağlam olmasını sağlıyoruz. Çatı onarımı işinizi ihmal etmeyiniz. Gizli dere oluk izolasyonu için bizlerle iletişime geçiniz. Çatılar sağladıkları avantaj ile evlerimizde huzurlu ve sıcak bir şekilde oturmamıza imkan sağlar. 

Gizli Dere İzolasyonu Yaptırmadan Önce...

Çatı tamiri yapılırken önemli bir kaç husus göze çarpar. Öncelikle çatının kurgusu yani ilk yapıldığı anda doğru bir şekilde dizayn edilmesi çok önemlidir. Yanlış yapılan çatılarda bir sorun olduğu zaman bu durumu düzeltmek de kolay olmamaktadır. Kuşkusuz ki çatıda ki en önemli nokta eğimdir. Çatının amacı evimizi yağmurdan korumak olduğuna göre, çatıya gelen yağmur sularının sorunsuz bir şekilde bina dışına akıtılması gerekmektedir. Çatıların eğimli olmasının nedeni budur. Gelen yağmur suları bu eğim sayesinde dışarıya ve çatı oluk giderlerine akıtılmaktadır. Böylece evimiz yağmur sularından korunmuş olur. Tabiki çatıların eğimli olması gerektiğini herkes tahmin edebilir ve çatıyı buna göre oluşturacağına bir şüphe yoktur. Ancak eğim konusu bu kadar basit değildir. Yaşanılan yerin iklimine göre, binanın alanına ve yapısına göre, kullanılan malzemelerin farklılığına göre eğim hesaplamaları da değişmektedir. Burada da çatıyı yapan ustanın tecrübesi ve bilgisi önem kazanmaktadır. Artık çatı tadilatı işlemlerinde trend hafif çatıların tercih edilmesine yöneliktir. Hafif çatılar kurulumu daha kolay ve pratik aynı zamanda da daha uygun maliyetlerdedir. Gizli dere oluk izolasyonu da yer alan bir firmadır. Çatı tamirinde dikkat etmesi gereken bir diğer konu su ve ısı izolasyonlarıdır. Genel olara çatılarda kullanılan malzemeler bellidir. Çoğunu kiremit kaplasa da braas sistemler, shingle çatılar gibi yeni malzemelerin kullanımı da söz konusu olabilir. 

Çatı Yapısı

Çatının hangi malzemeden yapılması, çatı tamiri esnasında hangi yöntemleri uygulanması binanızın ve çatınızın şartlarına göre değişmektedir. Öncelikle binanın amacına uygun çatılar yapılmalıdır. Konut binaları için yapılan çatılar ile, fabrika gibi büyük yapılar için yapılan çatılar tahmin ettiğiniz gibi aynı şekilde olmaz. Fabrikalar için genellikle çelik çatı kullanılırken, yaşadığımız binalarda ki çatı yapısı daha farklıdır. Çelik çatı kullanılmasının nedeni dayanımın daha güçlü olması gerektiğidir. Çatılarımız türünü sadece çatının asıl amacı için değil, aynı zamanda gözümüze ho gelecek şekilde yani görünüş açısından da ele alabiliriz. Çatı yapımı kurgulanırken çok farklı senaryolar oluşabilir. Örneğin çatıyı normal bir katta olduğu gibi bir kolon vs taşıyabilir. Ya da çatı direkt olarak binaya monte edilebilir. Bunun için, kullanıma ve ihtiyaca uygun olacak şekilde iyi bir mühendisliğinin yapılması şarttır. Personellerimizde bahsettiğimiz tüm hususlarda bilgili ve beceriklidir. Sorunlarınız için sizi doğru bir şekilde yönlendireceklerinden ve ona göre uygulamalar yapacaklarından bir şüpheniz olmasın. 


Paylaş